- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Cafe Table
Cafe Table
Iron rope cafe set
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Material | Metal |
| Color | Grey |
| Seating Capacity | 3 seater |
| Frame Material | IRON |
| Table Top Material | Marble |
| Chair Style | Classic |
| Usage Application | Cafe & Restaurant, Outdoor |
| Set Contains | With Chairs |
| Shape | Round |
| Number Of Seater | 3 seater |
| Brand | VARDHAMAN ART |
| Usage/Application | Cafe |
| Country of Origin | Made in India |
IRON ROPE TABLE SETS Introducing our customizable furniture : plush, versatile, WHERE EVERYTHING is adjustable and customisable according to your requirement and to suit every style. we are the well-known brand of ROPE chair we deliver the best quality restaurant chairs, dining table sets wooden sofa, cafe furniture in the best price. Contact us for more information.We provide these products in diverse specifications to attain the complete satisfaction of the clients. Further, our strong logistic support makes sure that these products are delivered within the promised time-frame.
Wooden Cafe Table Set
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Table Shape | Round |
| Top Material | Sheesham Wood |
| Base Material | Sheesham Wood |
| Material | Wooden |
| Seating Capacity | 3 Seater |
| Table Height | 750 mm |
| Surface Finish | Melamine Polish |
| Shape | Round |
| Is It Foldable | No |
| Color | Wood |
| Country of Origin | Made in India |
Cafe set. Introducing our customizable furniture : plush, versatile, WHERE EVERYTHING is adjustable and customisable according to your requirement and to suit every style. we are the well-known brand of cafe set. we deliver the best quality restaurant chairs, dining table sets wooden sofa, cafe furniture in the best price. Contact us for more information. We provide these products in diverse specifications to attain the complete satisfaction of the clients. Further, our strong logistic support makes sure that these products are delivered within the promised time-frame
Cafe Table Set
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Table Shape | Square |
| Top Material | Mango Wood |
| Shape | Square |
| Table Top Material | Wooden Top |
| Base Type | 10 |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Surface Finish | Powder Coated Base |
| Usage/Application | Cafe |
| Color | White |
| Foldability | Non Foldable |
| Primary Material | Wooden |
| Base Material | Mild Steel |
Founded in the year 2006, we “Vardhaman Art” are a dependable and famous manufacturer of a broad range of Designer Chairs, Bar Chair etc. We are a Sole Proprietorship company, which is located in Jodhpur (Rajasthan, India). We provide these products in diverse specifications to attain the complete satisfaction of the clients. Further, our strong logistic support makes sure that these products are delivered within the promised time-frame.
Cost iron table
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Table Type | Cafe Table |
| Material | Cast Iron |
| Frame Material | Cast Iron |
| Design | Center Pedestal |
| Top Material | Metal Sheet |
| Base Finish | Powder Coated |
| Usage/Application | Cafe |
| Table Shape | Round |
| Color | Black |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Top Shape Support | Round |
| Table Size | 24x24 in |
| Application | Cafe |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Weight | 20 kg |
| Country of Origin | Made in India |
we are the wellknown brand of iron cafe table , we deliver the best quality restaurant chairs , dining table sets, wooden sofa, cafe furnitures in best price . contact us for more information.
Cafe Table Chair Set
Minimum Order Quantity: 10 Set
| Product Type | Cafe set |
| Material | Metal |
| Primary Material | Metal |
| Color | Light Brown Color |
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Usage | Indoor |
| Table Shape | Round |
| No Of Legs | 4 lag chair |
| Is It Folded | Non Folded |
| Country of Origin | Made in India |
Founded in the year 2006, we “Vardhaman Art” are a dependable and famous manufacturer of a broad range of Designer Chairs, Bar Chair etc. We are a Sole Proprietorship company, which is located in Jodhpur (Rajasthan, India). We provide these products in diverse specifications to attain the complete satisfaction of the clients. Further, our strong logistic support makes sure that these products are delivered within the promised time-frame.
Additional Information:
- Delivery Time: 7-8 days
Cast iron table
Minimum Order Quantity: 5 Piece
| Table Type | Cafe Table |
| Material | Cost iron |
| Frame Material | Cast Iron+Marble |
| Top Material | Marble |
| Usage/Application | Restaurant |
| Base Type | Cast iron |
| Table Shape | Round |
| Surface Finish | Powder Coated |
Cast iron base with marbal top table Introducing our customizable furniture : plush, versatile, WHERE EVERYTHING is adjustable and customisable according to your requirement and to suit every style.
Cafe Round Table
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Material | Mild Steel |
| Primary Material | Mild Steel |
| Table Diameter | 450 mm |
| Usage Area | Hotel, Cafe, Outdoor, Restaurant, Dining Area |
| Table Top Material | Wooden Top |
| Shape | Round |
| Seating Capacity | 3 Seater |
| Foldability | Non Foldable |
| Top Material | Wood |
IRON BASE ROUND TABLE WITH WOODEN TOP Introducing our customizable furniture : plush, versatile, WHERE EVERYTHING is adjustable and customisable according to your requirement and to suit every style.
Cafe bar table set
Minimum Order Quantity: 10 Set
| Table Shape | Round |
| Set Type | Basic Set |
| Top Material | Mango Wood |
| Frame Material | Metal |
| Set Contents | 4 Piece Set |
| Seat Material | Cushioned |
| Seating Capacity | 3 Seater |
| Tools Included | Bar Spoon |
| Table Height | 900 mm |
| Storage Type | Stand |
| Surface Finish | Melamine Polish |
| Usage | Home Bar |
| Color | Black |
| Brand | Vardhman art |
| Model Name/Number | IRON BAR CHAIR AND TABLE |
| Country of Origin | Made in India |
| Base Material | Mild Steel |
| Primary Material | Iron |
iron chair with cushion iron table with wooden top Introducing our customizable furniture : plush, versatile, WHERE EVERYTHING is adjustable and customisable according to your requirement and to suit every style.