- Home
- »
- Our Product Range
- »
- Bar Chair
Bar Chair
Iron Bar Chair
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Swivel | No |
| Backrest Style | Low Back |
| Finish | Painted |
| Material | Wooden and Iron |
| Frame Material | Mild Steel |
| Seat Material | Wood |
| Color | Black and brown |
Founded in the year 2006, we “Vardhaman Art” are a dependable and famous manufacturer of a broad range of Designer Chairs, Bar Chair etc. We are a Sole Proprietorship company, which is located in Jodhpur (Rajasthan, India). We provide these products in diverse specifications to attain the complete satisfaction of the clients. Further, our strong logistic support makes sure that these products are delivered within the promised time-frame.
Iron Cycle Bar Stool
| Frame Material | Metal |
| Seat Height | 750 mm |
| Seat Material | Cushioned |
| Color | Brown |
| Back Style | Backless |
| Adjustable Height | Yes |
| With Armrest | Without Armrest |
| Number Of Legs | 1 |
| Adjustable | Yes |
| Rotatable | No |
| Country of Origin | Made in India |
Dining Cushion chair
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Filling Material | Polyurethane Foam |
| Upholstery Material | Velvet |
| Cover Material | Velvet Fabric |
| Chair Type | Dining Chair |
| Frame Material | Metal |
| Pad Thickness | 20 mm |
| Arm Type | Without Armrest |
| Back Type | Medium Back |
| Seat Height | 14 in |
| Shape | Square |
| Armrest | Without Armrest |
| Length | 450 mm |
| Back Style | Medium Back |
| Width | 300 mm |
| Cushion | Seat & Back Cushion |
| Brands | VARDHMAN ART |
DINING chair , Introducing our customizable furniture : plush, versatile, WHERE EVERYTHING is adjustable and customisable according to your requirement and to suit every style. we are the well-known brand of table chair, we deliver the best quality restaurant chairs, dining table sets wooden sofa, cafe furniture in the best price. Contact us for more information.
Bar Stool Chair
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Frame Material | Mild Steel |
| Mechanism | Fixed Height |
| Back Style | High Back |
| Material | Iron |
| Color | Black |
| Upholstery Material | Metal |
| Base Type | Square |
| Armrest | With Armrest |
| Is It Rotable | NonRotable |
| Is It Foldable | Non Foldable |
Founded in the year 2006, we “Vardhaman Art” are a dependable and famous manufacturer of a broad range of Designer Chairs, Bar Chair etc. We are a Sole Proprietorship company, which is located in Jodhpur (Rajasthan, India). We provide these products in diverse specifications to attain the complete satisfaction of the clients. Further, our strong logistic support makes sure that these products are delivered within the promised time-frame.
Iron bar chair
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Type | Adjustable |
| Frame Material | Metal |
| Seat Material | Cushioned |
| Backrest Style | Low Back |
| Color | Black |
IRON BAR CHAIR Introducing our customizable furniture : plush, versatile, WHERE EVERYTHING is adjustable and customisable according to your requirement and to suit every style. we are the well-known brand of bar chair. we deliver the best quality restaurant chairs, dining table sets wooden sofa, cafe furniture in the best price. Contact us for more information.
Wooden Bar Chair
| Wood Type | Teak Wood |
| Seat Material | Leatherette |
| Seat Height | 750 mm |
| Arm Type | Without Armrest |
| Cushion Seat Material | Leather |
| Back Type | High Back |
| Back Style | Low Back |
| Seat Finish | Polished |
| With Footrest | With Footrest |
| Cushion | Seat Cushion |
| Brand | VARDHMAN ART |
| Color | Brown |
| Frame Material | Wooden |