- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Bar Stool
Bar Stool
Antique Bar Stool
Minimum Order Quantity: 25 Piece
| Seat Height | 750 mm |
| Backrest | Yes |
| Back Style | Low Back |
| Adjustable Height | Yes |
| With Armrest | Without Armrest |
| Seat Material | Leather |
| Shape | Square |
| Surface Finish | Polished |
| Frame Material | Mild Steel |
| Frame | Iron |
Founded in the year 2006, we “Vardhaman Art” are a dependable and famous manufacturer of a broad range of Designer Chairs, Bar Chair etc. We are a Sole Proprietorship company, which is located in Jodhpur (Rajasthan, India). We provide these products in diverse specifications to attain the complete satisfaction of the clients. Further, our strong logistic support makes sure that these products are delivered within the promised time-frame.
Low Back Bar Chair
| Type | Adjustable |
| Frame Material | Metal |
| Colour | Brown |
| Swivel | No |
| Arm Type | Fixed Arm |
| Backrest Style | Low Back |
| Number Of Legs | 4 |
| Seating Height | 18 -19 Inches |
| Surface Finishing | Polished |
| Seat Material | Wood |
| Frame | Iron |
High Legs Bar Stool
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Upholstery Material | Leatherette |
| Seat Height | 750 mm |
| Seat Material | Leather |
| Color | Brown |
| Back Style | Low Back |
| Adjustable Height | Full |
| With Armrest | Without Armrest |
| Surface Finishing | Painted |
| Number Of Legs | Four |
| Frame Material | Iron |
Being a customer oriented organization, we are deeply engaged in offering a wide array of High Legs Bar Stool.
Iron Bar Stool
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Material Grade | Mild Steel |
| Top Shape | Square |
| Seat Height | 750 mm |
| Frame Material | Iron |
| Color | Black |
| Usage Area | Cafe |
| Load Capacity | 150 kg |
| Number Of Legs | 4 |
| Seat Material | Wooden |
| Finish | Polished |
| Material | Iron and wood |
| Style | Bar stool |
IRON BAR STOOL, Introducing our customizable furniture : plush, versatile, WHERE EVERYTHING is adjustable and customisable according to your requirement and to suit every style. we are the well-known brand of bar stool, we deliver the best quality restaurant chairs, dining table sets wooden sofa, cafe furniture in the best price. Contact us for more information.
Iron Round Bar Stool
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Wood Type | Sheesham Wood |
| Seat Height | 750 mm |
| Frame Material | Wooden |
| Seat Material | Wooden |
| Backrest | No |
| Back Style | Backless |
| Seat Finish | Matt Finish |
| With Footrest | With Footrest |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Black and Brown |
| Material | Iron and Wooden |
For catering the variegated needs of our clients, we are deeply engrossed in offering a qualitative array of Polished Wooden Iron Round Bar Stool.
Brown Iron Bar Stool
| Frame Material | Mild Steel |
| Seat Material | Metal |
| Seat Height | 750 mm |
| Back Style | Low Back |
| Adjustable Height | No |
| With Armrest | Without Armrest |
| Number Of Legs | Four |
| Material | Iron |
| Finish | Painted |
Iron Round Bar Stool
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Frame Material | Metal |
| Type | Adjustable |
| Backrest | No |
| Surface Finish | Polished |
| Color | Brown and Silver |
| Adjustable | Yes |
| Seat Material | Wood |
| Material | Iron and Wooden top |
IRON BAR STOOL. Introducing our customizable furniture : plush, versatile, WHERE EVERYTHING is adjustable and customisable according to your requirement and to suit every style. we are the well-known brand of BAR STOOL. we deliver the best quality restaurant chairs, dining table sets wooden sofa, cafe furniture in the best price. Contact us for more information. We provide these products in diverse specifications to attain the complete satisfaction of the clients. Further, our strong logistic support makes sure that these products are delivered within the promised time-frame
Designer iron Bar Stool
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Frame Material | Metal |
| Type | Adjustable |
| Backrest | No |
| Usage/Application | Bar |
| Surface Finishing | Polished |
| Number Of Legs | Four |
| Seat Material | Wood |
| Material | Iron and Wooden top |
Iron stool with sheet wooden top comfortable . colour - powder coated Introducing our customizable furniture : plush, versatile, WHERE EVERYTHING is adjustable and customisable according to your requirement and to suit every style.all colour available.
Wooden Iron Bar Stool
| Frame Material | Iron |
| Seat Material | Wooden |
| Color | Black |
| Appearance | Modern |
| Country of Origin | Made in India |
| Seat Materiial | Wood |
Vintage Tractor Bar Stool
| Material | Iron |
| Frame Material | Iron |
| Seat Material | Wood |
| Color | Black |
| Style | Vintage |
| Surface Finishing | Painted |
| Adjustable | Yes |
Wooden Bar Stool
| Frame Material | Iron |
| Seat Material | Wood |
| Color | Brown |
| Back Rest Adjustable | No |
| Adjustable | Yes |
| Rotatable | No |
| Is It Foldable | No |
| Country of Origin | Made in India |
Iron Bar Stool
| Frame Material | Mild Steel |
| Seat Material | Metal |
| Seat Height | 750 mm |
| Back Style | Backless |
| Adjustable Height | Yes |
| With Armrest | Without Armrest |
| Number Of Legs | Four |
| Color | Blue |
| Material | Iron |
| Finish | Painted |
Keeping in mind ever-evolving requirements of our respected clients, we are offering a premium quality range of Iron Bar Stool.